Student Awards

The table may be filtered using the Search box.

YEAR
ORGANIZATION
RECIPIENT
HONOR
CATEGORY
2022AAF 4th District Florida/CaribbeanDelaney Regnier, Chaeli NorwoodGoldStudent Competition
2022AAF 4th District Florida/CaribbeanNorys Curbelo-Bermudez, Sandra SalvatierraSilverStudent Competition
2022Arthur W. Page CenterCourtney Baer, Lauren Casole, Tammy Nguyen, Lauren Garelick1stStudent Case Study Competition
2022BEA Student Festival of Media ArtsVictor Prieto1stStudent Documentary Best of Festival
2022BEA Student Festival of Media ArtsVictor Prieto1stStudent Documentary
2022BEA Student Festival of Media ArtsWUFT News Staff1stStudent Newscast/Magazine Best of Festival
2022BEA Student Festival of Media ArtsWUFT News Staff1stTV News Magazine Best of Festival
2022BEA Student Festival of Media ArtsPamela Comme2ndTV Long Feature
2022BEA Student Festival of Media ArtsMIchel Thomas, Chris Ruiz, Brady Bunker, Carina Nunno, G. WillisFinalistStudent Film and Video Award of Excellence
2022BEA Student Festival of Media ArtsDiego Orozco, Haley Mueller, Garrett Robles, Justin Yoon3rdStudent Film and Video
2022BEA Student Festival of Media ArtsWUFT News Staff3rdTV News Magazine Best of Festival
2022Florida Association of Broadcast JournalistsMeleah Lyden1stBest Feature: Cultural/Historical Reporting
2022Florida Association of Broadcast JournalistsChris O'Brien1stBest Feature Hard News Reporting
2022Florida Association of Broadcast JournalistsChristina Pugliese1stBest Feature Light Reporting
2022Florida Association of Broadcast JournalistsKristen Moorehead1stBest General Assignment Reporting
2022Florida Association of Broadcast JournalistsMeleah Lyden1stBest Newscast
2022Florida Association of Broadcast JournalistsMeleah Lyden1stBest Reporter
2022Florida Association of Broadcast JournalistsVictor Prieto1stBest Sports Reporting
2022Florida Association of Broadcast JournalistsWUFT-TV News Team1stBest Public Affairs
2022Florida Association of Broadcast JournalistsJack PratorFinalistGeneral Assignment Long
2022Hearst Journalism AwardsElise Elder1stInvestigative Reporting
2022Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications1stNational Intercollegiate Writing Competition
2022Hearst Journalism AwardsHouston Harwood2ndNational Championship Writing Competition
2022Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications2ndNational Overall Intercollegiate Competition
2022Hearst Journalism AwardsHouston Harwood3rdInvestigative Reporting
2022Hearst Journalism AwardsChasity MaynardFinalistNational Championship Photojournalism
2022Hearst Journalism AwardsElise ElderFinalistNational Championship Writing Competition
2022INFLCR Name Image Likeness (NIL) SummitLeah Clapper1stScholar-Athlete of the Year
2022Institute for Public RelationsYufan "Sunny" Qin1stIPR Cision Insights Fellowship
2022NABJPamela Comme1stTelevision - Undergraduate
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionChris O'Brien1stBest News Report - Serious News
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionVictor Prieto1stVideo Essay
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionVictor Prieto1stSports Story or Segment
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionA. Archard, T. Vorberger, P. McElaney, G. ElderFinalistFiction - Long Form
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionPamela CommeFinalistMultimedia Journalist
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionV. Buell, S. Asfoor, H. Razuman, Y. Zhou, V. Osteen, T. Westley, S. HusneyFinalistFiction - Long Form
2022NATAS Suncoast Chapter Student ProductionWUFT News Student StaffFinalistMagazine Program
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionJack Prator1stAudio Feature Package
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionKristin Moorehead1stAudio News Segment
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionMeleah Lyden1stAudio Newscast
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionPamela Comme1stVideo News Segment
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionSabrina Ullman1stVideo Documentary
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionSydney Dotson1stAudio News Package
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionWUFT-TV Student Staff1stVideo Magazine
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionChris O'Brien1st tieVideo Feature Segment
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionMeleah LydenHon. Ment.Audio Feature Segment
2022NBS-AERho Electronic Media CompetitionWUFT-TV Student StaffHon. Ment.Video Newscast Live
2022PRNEWSNicholas Suriel1stPRNEWS Platinum Special Recognition Awards
2022PRSSA N. Suriel, A. Meekins, B. Colson, J. Martinez, A. Wiles2ndNational Bateman Team Competition
2022PRWeek U.S. AwardsAngela Null1stOutstanding Student Award
2022PRWeek U.S. AwardsAlexandra SansottaFinalistTop Five Oustanding Student Award
2022Public Media Journalists AssociationSky Lebron, WUFT News 1stBest Interview Podcast
2022Public Media Journalists AssociationSky Lebron, WUFT News 1stStudent Division Best Newscast
2022RJI Student Innovation CompetitionDana Cassidy1stInnovation Competition
2022RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV/Chris O'Brien1stFeature Reporting
2022RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV/Victor Prieto1stSports Reporting
2022Sharyl Attkisson Investigative News PrizeElise Elder1st
2022Sharyl Attkisson Investigative News PrizeTristan Wood1st
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsAna Goni-Lessan, Christopher Cann1stNewspaper Beat Reporting
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsCorbin Bolies1stBest News Story
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsElisabell Velazquez1stBest COVID-19 Coverage
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsElise Elder1stBest Serious Feature
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsKatie LaGrone, Matthew Apthorpe1stLight Feature Reporting
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsMeleah Lyden1stCollege Journalist of the Year
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsMoni Basu, Jenna Alexander1stFood & Travel Writing
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsKatie LaGrone, Matthew Apthorpe2ndInvestigative Reporting Series
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsMacKenzie DiLeo2ndBest Coverage of Race & Underrepresented
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsSky Lebron, Dylan Klempner2ndRadio Investigative Reporting
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsTristan Wood2ndBest News Story
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsHope Dean3rdBest Coverage of Race & Underrepresented
2022SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsMeleah Lyden3rdBest Radio Newscast
2022University of FloridaThe Agency1stUF On-Campus Student Employment category
2021 IRE 2021 AwardsHouston Harwood, Anna WilderFinalistSmall Market
2021 AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer1stSocial Media Single Execution
2021 AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer1stSocial Media Campaign
2021 AAF Gainesville Student CompetitionAndrew Clow, Max Rosewater1stMagazine Advertising - Single
2021 AAF Gainesville Student CompetitionKendal Franz1stMagazine Advertising - Single
2021 AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndPoint of Purchase
2021 AAF Gainesville Student CompetitionIan Flores, Christian Garcia, Mia Omaya2ndPoint of Purchase
2021AAF Gainesville Student CompetitionSydney SchultheisBest of ShowMagazine Advertising
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndSpecial Event Materials
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndMagazine Advertising Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndOut of Home/Ambient Media Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndOut of Home/Ambient Media Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndSocial Media Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndCross Platform Consumer Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndCross Platform Consumer Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionJess Fullerton2ndMagazine Advertising Campaign
2021AAF Gainesville Student CompetitionNatalia Pineda2ndElements of Advertising - Illustration
2021AAF Gainesville Student CompetitionNicole Lopez2ndOut of Home/Ambient Media Campaign
2021American Advertising Federation 4th DistrictAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer1stSocial Media Single Execution/Social Campaign
2021American Advertising Federation 4th DistrictAndrea Wood, Nicole Lopez, Alexa Schumer2ndSpecial Event Materials/Social Campaign
2021Arthur W. Page CenterL. White, K. Kiss, R. Ong, S. Zhou, R. Montoto1stStudent Case Study Competition
2021BEA Festival of Media ArtsKaitlyn Estrellado, Bonnie Lynch, Maria Solano1stShort Form Documentary Award of Excellence
2021BEA Festival of Media ArtsVictor Prieto1stTV Sports Story/Long Feature
2021BEA Festival of Media ArtsWUFT News Student Staff
1stTV News Magazine
2021BEA Festival of Media ArtsWUFT News Student Staff
2stTV Newscast (3 per week or less)
2021BEA Festival of Media ArtsVictor Prieto2ndMicro-Documentary
2021Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications1st Intercollegiate Broadcast Competition
2021Hearst Journalism AwardsChris O'BrienFinalist National Television Championship
2021Hearst Journalism AwardsVictor PrietoFinalist National Multimedia Championship
2021Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications2ndNational Overall Intercollegiate Competition
2021Hearst Journalism AwardsVictor Prieto2nd Multimedia: Digital News/Enterprise Story
2021Hearst Journalism AwardsJoseline Donoso3rd TV 2 News Competition
2021Hearst Journalism AwardsMichaela Mulligan3rd Personality/Profile Writing Competition
2021Hearst Journalism AwardsChris O'Brien4th TV 2 News Competition
2021Hearst Journalism AwardsChris O'Brien6th Television Features Competition
2021Hearst Journalism AwardsAnthony Montalto8th Radio Competition
2021Hearst Journalism AwardsVictor Prieto8th Television Features Competition
2021Hearst Journalism AwardsC. Respess, C. O'Brien, A. Linder, M. Lyden, Q. McWil, G. Mercurio, S. Mingote, A. Montalto, K. Moorehead, A. Mostek10th Multimedia Team Competition
2021Hearst Journalism AwardsChristopher Day10th Photojournalism News and Features
2021Hearst Journalism AwardsC. O'Brien, C. Kakouris, J. Donoso, M. Cuadra, A. Montalto, M. Glaser, V. Prieto11th Multimedia Team Competition
2021Hearst Journalism AwardsTaylor Levesque12th Radio Competition
2021Hearst Journalism AwardsEmily Felts14th Photojournalism News and Features
2021Hearst Journalism AwardsMolly Chepenik19th Personality/Profile Writing Competition
2021IPRRCRita Men, Yufan Qin, Renee Mitson1stPlank Center Award for PR Leadership
2021PRNEWS Diversity AwardsOmar HowardFinalistUndergraduate Student of the Year
2021PRSSA M. Bricarell, S. Hanneken, Y. Gani, S. Man, D. Anello1st2020-2021 Ethics Competition
2021Public Media Journalists AssociationWUFT-FM Student Staff1st Division C Multimedia Presentation
2021Public Media Journalists AssociationWUFT-FM Student Staff1st Division C Long Documentary
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1st Overall Excellence
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1st Digital
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1st News Documentary
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1st Newscast
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1st Sports Reporting
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1st News Documentary
2021RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1st Podcast
2021Society of Professional JournalistsD. Cassidy, A. DiMIchele, K. Elwood, T. Perkins1stCollege Coronavirus Awards
2021Southeastern ConferenceLeah ClapperWinner SEC Scholar-Athlete of the Year
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsAngie DiMichelle, WUFT.org1st Best COVID-19 Coverage
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsAnthony Montalto1st Light Feature Reporting
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT.org, Katie Hyson1st Best Feature Story
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsTaylor Levesque2nd Education Reporting
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsTaylor Levesque2nd College Journalist of the Year
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT Staff2nd Continuing Coverage or Series
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT Staff2nd Digital Podcast
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT.org Staff2nd Digital Online Package
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT.org, Karina Elwood2nd Best Feature Story
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsKristen Moorehead3rd Best Feature Story
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsNoticias WUFT3rd Best Digital Research Story
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsNoticias WUFT3rd Best Student Work in All Media
2021SPJ Florida Pro Sunshine State AwardsWUFT.org Staff3rd Best Multimedia Feature
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceA.Harley, H. Smajovits, S. Mingote, M. Camporese1stTelevision Sports Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceApoorva Thapa1stPhoto Illustration
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceChasity Maynard1stFeature Photography
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceChirs O'Brien1stTelevision General News Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceChris O'Brien1stBroadcast/Online Feature Videography
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceChris O'Brien1stTelevision Features Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceCorbin Bolies1stGeneral News Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceEmma Bissell1stSports Photography
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceKristin Moorehead1stRadio News Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceSarah Breske1stFeature Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceStephanie Matat1stBreaking News Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceWUFT-TV Staff1stBest All-Around Television News Magazine
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceZachary Huber1stSports Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceChristopher CannFinalistIn-Depth Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceDrew Dees, Jill Colombo, Macie GoldfarbFinalistArts/Fashion Journalism
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceElisabell VelazquezFinalistSports Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceEmma BissellFinalistFeature Photography
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceHouston Harwood and Anna WilderFinalistBreaking News Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceMichaela MulliganFinalistFeature Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceNatalia GaliczaFinalistFeature Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellencePayton TitusFinalistSports Writing
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceTristan WoodFinalistIn-Depth Reporting
2021SPJ Region 3 Mark of ExcellenceVictor PrietoFinalistTelevision Sports Reporting
2021UF College of Journalism and CommunicationsAlyssa CampaExcellence in Media Leadership
2021UF College of Journalism and CommunicationsAlyssa FelicianoExcellence in Digital Media Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsAmanda MeyeringOutstanding Public Relations Scholar
2021UF College of Journalism and CommunicationsAnneliese LinderDoris Bardon Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsAnthony BordanaroExcellence in Multimedia Meterology
2021UF College of Journalism and CommunicationsAnthony MontaltoRalph L. Lowenstein Broadcast News Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsBrittany HigginbothamFrank K. Rathbun PRSSA Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsCarolyn LokFPRA Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsCatalina Santana HernandezCharles Wellborn Service Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsChristopher O'BrienWJXT-TV Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsEmily HarrellMajor Garland Powell Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsGabrielle (Gabby) Halterman RoblesJohn Sutherland Great Ideas Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsJoseline DonosoJon Quattlebaum Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsKarina ElwoodRuth and Rae O. Weimer Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsKarina ElwoodH.G. "Buddy" Davis Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsKrishen KumarMary Burton Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsKyle WoodElmer Emig Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsLindsey StudstillRed Barber Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsMaria ValdiviaJoseph R. Pisani Service Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsMegan PirinoOutstanding Advertising Scholar
2021UF College of Journalism and CommunicationsNicole LopezRichard W. McGinnis Professional Promise Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsOmar HowardJack Detweiler Professional Promise Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsOmar Howard, Nicole LopezDean's Cup for Professional Promise
2021UF College of Journalism and CommunicationsRosemary Izaguirre, Melissa HernandezSociety of Professional Journalists Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsSophie Feinberg, Britteny MillerOustanding Journalism Scholars
2021UF College of Journalism and CommunicationsStephanie SticklandF. Leslie Smith Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsStephanie Strickland, Morgan BandOutstanding Telecommunications Scholars
2021UF College of Journalism and CommunicationsSydney SchultheisRespess Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsTaylor LevesqueKenneth A. Christiansen Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsTaylor VorburgerFrank Counts TV Production Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsVictor PrietoJohn Paul Jones Jr. Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsZachariah ChouJean Chance Service Award
2021UF College of Journalism and CommunicationsZachariah Chou, Catalina Santana HernandezDean's Cup for Service
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsAlexa Padron,1stSocial Media Category
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsDanielle Oberle1stBest of Show
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsDanielle Oberle1stCross Platform Integrated Advertising Campaign
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsRobert Fisher, Alexa Padron, Megan Pirino, Sophia Sanders1stIntegrated Advertising Campaign
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsNick Maston, Alexa Padron1stTelevision Single Category
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsGabrielle Halterman Robles2ndOut of Home Media and Ambient Media
2020AAF Gainesville Student ADDY AwardsMatt Abramson, Salonica Hunter2ndTelevision Single Category
2020BEA Festival of Media ArtsWUFT News Students1stStudent Documentary - Short Form
2020BEA Festival of Media ArtsP. Bohner, E. Netburn, L. Phrasavath, M. Stenzel1st
Student Film and Video Narrative
2020BEA Festival of Media ArtsWUFT News Student Staff
2nd TieTelevision News Magazine
2020BEA Festival of Media ArtsKatie Lahey3rd TieTV Sports Story/Feature Short
2020BEA Festival of Media ArtsZach OliveriExcellenceTV Sports Talent (Anchor Host)
2020BEA Festival of Media ArtsZach OliveriExcellenceTV Sports News Program
2020BEA Festival of Media ArtsZach OliveriExcellence
TV Sports Story/Feature Short
2020BEA Festival of Media ArtsAudrey Shaw, Emily Netburn, Katlun Puzak and Alexie DrisExcellence Narrative
2020BEA Festival of Media ArtsHasley Pitman
Excellence TV News Short Feature
2020BEA Festival of Media Arts
Katie LaheyExcellence TV Sports Story/Feature Long
2020D&AD Award CompetitionAlexa Padron, Nicole Lopez1stNew Blood Award, Lego Group
2020FABJ College Radio and TV CompetitionAnneliese Linder1st Best Radio Newscast
2020FABJ College Radio and TV CompetitionAnthony Montalto1st Radio General Assignment
2020FABJ College Radio and TV CompetitionChris O'Brien1st Television Feature Reporting - Hard
2020FABJ College Radio and TV CompetitionChris O'Brien1st Television Reporter of the Year
2020FABJ College Radio and TV CompetitionJoseline Dinoso1st Television Weather Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionSofia Mingote1st Radio Feature Reporting - Historical/Cultural
2020FABJ College Radio and TV CompetitionTaylor Levesque1st Radio Environmental Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionTaylor Levesque1st Radio Feature Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionTaylor Levesque1st Radio Reporter of the Year
2020FABJ College Radio and TV CompetitionValerie Lyons1st Television Environmental Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionVictor Prieto1st Television General Assignment
2020FABJ College Radio and TV CompetitionVictor Prieto1st TV Sports Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionWUFT-TV1st Overall Televison Station of the Year
2020FABJ College Radio and TV CompetitionChris O'BrienFinalist Television Public Affairs Reporting
2020FABJ College Radio and TV CompetitionHasley PitmanFinalist TV Feature Reporting - Cultural & Historical
2020FABJ College Radio and TV CompetitionWUFT News TeamFinalist Televsion Best Newscast
2020FABJ Professional Radio Competition Anthony Montalto1st Radio Feature Reporting Light
2020Florida Society of News EditorsEmma Witmer1stEnterprise Writing
2020Florida Society of News EditorsKarina Elwood, Chris Day1stLongform Narrative
2020Florida Society of News EditorsMackenzie Behm1stVideo Storytelling
2020Florida Society of News EditorsMelissa Hernandez, Mackenzie Behm, Chris Day1stBreaking News Reporting
2020Florida Society of News EditorsTobie Perkins, Mackenzie Behm, Sam Thomas1stMultimedia
2020Florida Society of News EditorsTobie Perkins3rdEnterprise Writing
2020Hearst Journalism AwardsTaylor Levesque13thRadio Competition Finalist
2020Hearst Journalism AwardsJustin Bright6thMultimedia 1
2020Hearst Journalism AwardsMackenzie Behm2ndNational Multimedia Championship
2020Hearst Journalism AwardsSofia Mingote2ndNational Radio Broadcast News Championship
2020Hearst Journalism AwardsSofia Mingote3rdRadio and News Features Competition
2020Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications3rdIntercollegiate Broadcast Radio and TV
2020Hearst Journalism AwardsMackenzie Behm4thMultimedia !
2020Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications4thNational Overall Intercollegiate Competition
2020Hearst Journalism AwardsUF College of Journalism and Communications4thIntercollegiate Multimedia Competition
2020Hearst Journalism AwardsWUFT Student Staff4thTeam Multimedia Digital News/Enterprise Story
2020NATAS Suncoast Chapter Student ProductionHinckley, Lyons, Oliveri, Green, Pitman, Howard, Roberts, McWil, Mora, Santos1stMagazine Program
2020NATAS Suncoast Chapter Student ProductionMadalin Stenzel, Parker Bohner1stShort-Form Fiction Film
2020NATAS Suncoast Student Production AwardsHasley PitmanWinnerGeneral Assignment Serious News
2020NATAS Suncoast Student Production AwardsMadalin Stenzel, Parker BohnerWinnerShort-Form Fiction Film
2020NATAS Suncoast Student Production AwardsWUFT Student StaffWinnerMagazine Program
2020PRNEWS Martha Paz-SoldanOustanding Student/People of the Year Awards
2020PRSSA S. Carlton, E. France, P. Patel, R. Rodriguez, C. Rogers, P. Proverbs2ndNational Baleman Competition
2020Public Relations Student Sociey of AmericaUF Chapter1stStar Chapter Award
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stBest Overall
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stBest Continuing Coverage
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stBest Radio Documentary
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stBest Series
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1stBest Innovation
2020RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1stBest Television Documentary
2020SPJ Sunshine State Professional AwardsHenry Coburn and Joe Hastings1stBest Radio Newscast
2020SPJ Sunshine State Professional AwardsSkyler Lebron2ndRadio Education Reporting
2020SPJ Sunshine State Professional AwardsWUFT News Staff2ndRadio Public Affairs
2020SPJ Sunshine State Student AwardsGabriella Paul1stBest Profile
2020SPJ Sunshine State Student AwardsIndependent Florida Alligator Staff1stBest Multimedia Feature
2020SPJ Sunshine State Student AwardsMackenzie Behm1stBest Video
2020SPJ Sunshine State Student AwardsSkyler Lebron1stBest Sports Story
2020SPJ Sunshine State Student AwardsEmma Witmer2ndBest Feature Story
2020SPJ Sunshine State Student AwardsJoseph Salvador2ndBest Sports Story
2020SPJ Sunshine State Student AwardsValentina Cruz2ndBest Coverage of Race and Minorities
2020SPJ Sunshine State Student AwardsSkyler LebronFinalistCollege Journalist of the Year
2020SPJ Sunshine State Student AwardsKatie Hyson3rdBest Profile
2020UF College of Journalism and CommunicationsAlexa PadronDean's Cup for Service
2020UF College of Journalism and CommunicationsOlivia Baruch, Tracie Cooper, Ethan Hughes, Samantha Leon, Lorenzo PhrasavathDean's Cup for Scholarship
2020UF College of Journalism and CommunicationsTamarra ThalDean's Cup for Professional Promise
2020University of FloridaAshley GarnerWinnerUniversity of Florida Hall of Fame
2020University of FloridaCarolyn (Libby) ShawWinnerUniversity of Florida Hall of Fame
2020University of FloridaCindy JaraWinner
University of Florida Hall of Fame
2020University of FloridaConner BennettWinner
University of Florida Hall of Fame
2019FABJ College Radio and TV CompetitionHasley Pitman1stWeather Reporting
2019FABJ College Radio and TV CompetitionMeredith Sheldon1stEnvironmental Reporting
2019FABJ College Radio and TV CompetitionQuan Mcwil1stFeature - Hard News
2019FABJ College Radio and TV CompetitionZack Oliveri1stEducation
2019FABJ Professional Radio Competition Gabriella Mercurio1stBest General Assignment Reporting
2019FABJ Professional Radio Competition Skyler Lebron1stBest Sports Feature
2019FABJ Professional Radio Competition WUFT Staff1stBest Public Affairs
2019FABJ Professional Radio Competition Sofia MingoteHon. Men.Best General Assignment - Long
2019FABJ Professional Radio Competition Taylor LevesqueHon. Men.Best Use of Sound
2019FABJ Professional Radio Competition WUFT StaffHon. Men.Best Continuing Coverage
2019Florida AP College BroadcastingAlexis Howard1stRadio Best Light Features Short Format
2019Florida AP College BroadcastingDolores Hinckley1stTV Best Light Features Short Format
2019Florida AP College BroadcastingDolores Hinckley1stTV Best Breaking News Video
2019Florida AP College BroadcastingHasley Pitman1stRadio Best Breaking News
2019Florida AP College BroadcastingMaria Roberts1stRadio Best Hard News Feature Long Format
2019Florida AP College BroadcastingRaymon Troncoso1stRadio Best Light Feature Long Format
2019Florida AP College BroadcastingSkyler Lebron1stBest Radio Newscast
2019Florida AP College BroadcastingSofia Millar1stRadio Best Use of Sound
2019Florida AP College BroadcastingTaylor Marks1stRadio Best Hard News Feature Short Format
2019Florida AP College BroadcastingAlexis Howard2ndRadio Best Hard News Feature Short Format
2019Florida AP College BroadcastingClarisa Melendez2ndTV Best Breaking News Video
2019Florida AP College BroadcastingHenry Colburn2ndRadio Best Breaking News
2019Florida AP College BroadcastingJustin Ahlum2ndTV Best Sports
2019Florida AP College BroadcastingMary Grace Scully2ndTV Best Hard News Feature Short Format
2019Florida AP College BroadcastingRachel Rhodes2ndRadio Best Use of Sound
2019Florida AP College BroadcastingRaymon Troncoso2ndRadio Best Hard News Feature Long Format
2019Florida AP College BroadcastingSamantha Green2ndRadio Best Light Feature Short Format
2019Florida AP College BroadcastingSamantha Green2ndRadio Best Light Feature Short Format
2019Florida AP College BroadcastingWUFT-TV2ndBest TV Newscast
2019Florida AP Professional BroadcastingAlexa Lorenzo1stTV Feature: Hard News
2019Florida AP Professional BroadcastingDolores Hinckley1stReporter of the Year
2019Florida AP Professional BroadcastingHenry Coburn and Raymon Troncoso1stRadio Best Newscast
2019Florida AP Professional BroadcastingMeredith Sheldon1stRadio Sports Feature
2019Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM1stFM Overall Station of the Year
2019Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM1stRadio Weather Reporting
2019Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM1stRadio Investigative Reporting
2019Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM1stRadio Continuing Coverage
2019Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM1stRadio Breaking News
2019Florida AP Professional BroadcastingAmy Nelson2ndRadio General Assignment: Long Format
2019Florida AP Professional BroadcastingDolores Hinckley2ndRadio Feature: Hard News
2019Florida AP Professional BroadcastingSofia Millar2ndRadio Feature: Light News
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stBreaking News Coverage
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stExcellence in Innovation
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM1stMultimedia
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM and Alexa Lorenzo1stExcellence in Sound
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FM and Ramsey Touchberry1stNews Series
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1stExcellence in Innovation
2019RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-TV1stNews Documentary
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsNicole Rogers1stRadio News Reporting
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsQaun McWil1stTelevision Feature Reporting
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsWUFT News Staff1stBest All-Around Television News Magazine
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsHasley PitmanFinalistBest Broadcast News Videography
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsQuan McWilFinalistTelevision General News Reporting
2019SPJ National Mark of Excellence AwardsSkyler LebronFinalistRadio Sports Reporting
2019UF College of Journalism and CommunicationsStella KimRuth and Rae O. Weimer Award
AAF NationalB. Chan, N. Lopez, A. Schummer, A. WoodMost Promising Multicultural Students