News Awards

The table may be filtered using the Search box.

YEAR
ORGANIZATION
RECIPIENT
CATEGORY
HONOR
2018Florida AP College BroadcastingMorgan RynorCollege Radio: Feature, Hard News, Long Format1st
2018Florida AP College BroadcastingLuke SullivanCollege Radio: Feature, Lights News, Long Format1st
2018Florida AP College BroadcastingLuke SullivanCollege Radio: Feature, Lights News, Short Format1st
2018Florida AP College BroadcastingGrace King and Delores HinckleyCollege Radio: Radio Newscast1st
2018Florida AP College BroadcastingAmanda CheneyCollege Radio: Sports News1st
2018Florida AP College BroadcastingDolores HinckleyCollege Radio: Use of Sound1st
2018Florida AP College BroadcastingAlexa LorenzoCollege TV: Breaking News Video1st
2018Florida AP College BroadcastingSara GirardCollege TV: Feature, Hard News, Short Format1st
2018Florida AP College BroadcastingAlexa LorenzoCollege TV: Feature, Light News, Long Format1st
2018Florida AP College BroadcastingAlexa LorenzoCollege TV: Feature, Light News, Short Format1st
2018Florida AP College BroadcastingSara GirardCollege TV: Photo Essay1st
2018Florida AP College BroadcastingRachel TrentCollege TV: TV Newscast1st
2018Florida AP College BroadcastingDavid JonesCollege Radio: Feature, Hard News, Long Format2nd
2018Florida AP College BroadcastingDaniela HurtadoCollege TV: Breaking News Video2nd
2018Florida AP College BroadcastingDarwin PattersonCollege TV: Sports News2nd
2018Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMContinuing Coverage1st
2018Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMRadio II: Continuing Coverage1st
2018Florida AP Professional BroadcastingGrace KingRadio II: Feature Cultureal/Historical1st
2018Florida AP Professional BroadcastingRyan VasquezRadio II: Public Affairs 1st
2018Florida AP Professional BroadcastingAlexa LorenzoRadio II: Reporter1st
2018Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMRadio II: Weather Reporting1st
2018Florida AP Professional BroadcastingLuke SullivanRadio II: General Assignment Long Format2nd
2018Florida AP Professional BroadcastingEthan MagocRadio II: Investigative2nd
2018Florida AP Professional BroadcastingGrace KingRadio II: Reporter2nd
2018Florida AP Professional BroadcastingCaitie SwitalskiRadio II: Sports Feature2nd
2018Hearst Journalism AwardsDrea CornejoMultimedia II News1st
2018Hearst Journalism AwardsAlexa LorenzoNational Broadcast News Competition1st
2018Hearst Journalism AwardsCuba: Outside In Study Abroad StudentsMultimedia Team Reporting/News2nd
2018Hearst Journalism AwardsDolores HinckleyNational Radio CompetitionFinalist
2018Hearst Journalism AwardsEthan BauerSports Writing2nd
2018Hearst Journalism AwardsAlexa LorenzoTV II News2nd
2018Hearst Journalism AwardsDrea CornejoNational Multimedia Competition3rd
2018Hearst Journalism AwardsDelores HinckleyRadio News and Features4th
2018Hearst Journalism AwardsJimena TavelWriting Breaking News 4th
2018Hearst Journalism AwardsAbby MurphyWriting Breaking News 5th
2018Hearst Journalism AwardsDrea CornejoMultimedia I7th
2018Hearst Journalism AwardsDrea CornejoPhotography I7th
2018Hearst Journalism AwardsAlexa LorenzoTV Features8th
2018Hearst Journalism AwardsRamsey TouchberryMultimedia II News10th
2018Hearst Journalism AwardsDaniela HurtadoTV II News15th
2018Hearst Journalism AwardsGrace KingRadio News and Features12th tie
2018NATAS Suncoast Student Production AwardsAlexa LorenzoNews: General Assignment Light News1st
2018NATAS Suncoast Student Production AwardsWUFT NewsNewscast1st
2018NATAS Suncoast Student Production AwardsSara GirardArts & Entertainment/Cultural AffairsHon. Ment.
2018NATAS Suncoast Student Production AwardsAleza LorenzoNews: General Assignment Serious NewsHon. Ment.
2018Public Radio News Directors InternationalLuke SullivanBest Writing: Division C - 2017 calendar year1st
2018RTDNA Regional Edward R. Murrow Awardswuft.orgBest Website1st
2018RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsAlexa LorenzoExcellence in Feature Reporting1st
2018RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsRyan VasquezExcellence in News Documentary1st
2018RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsLuke SullivanExcellence in Video1st
2018RTDNA Regional Edward R. Murrow AwardsWUFT-FMOverall Excellence1st
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsAndrea CornejoDigital Onllie Video 3 Minutes or LonerFinalist
2018SPJ Professional Sunshine State Awardswuft.org StaffDigital PackageFinalist
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsSofia Millar, Alessandra Mayr, Ciara Garcia, Nicole SegniniMejor Trabajo Estudiantil (All Media)Finalist
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsCuba: Outside In Study Abroad StudentsMultimedia FeatureFinalist
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsLuke SullivanRadio Feature ReportingFinalist
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsWUFT StaffRadio General CoverageFinalist
2018SPJ Professional Sunshine State AwardsRyan VasquezRadio Public AffairsFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceHenry Colburn, Delores HinckleyBest All-Around Radio NewscastWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceRachel Trent and the WUFT News StaffBest All-Around Television NewscastWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceWUFT NewsBest Use of MultimediaWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceIan Cohen, Romy Ellenbogen, David Hoffman, Jimena TavelBreaking News Reporting (Large)Winner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerFeature Writing (Large)Winner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceBriana EricksonOnline Feature ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceMolly DonovanOnline In-Depth Reporting Winner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceRamsey TouchberryOnline/Digital Feature VideographyWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceAndrea CornejoOnline/Digital News VideographyWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceLuke SullivanRadio In-Depth ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceStaff of WUFT-FMRadio News ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceCaitie SwitalskiRadio Sports ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Column WritingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceGrace KingSports Photography (Large)Winner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Writing (Large)Winner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceRyan Roberts, Daniela HurtadoTelevision Breaking News ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceGrace KingTelevision General News ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceDaniela Hurtado, Danielle FrewTelevision In-Depth ReportingWinner
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceAaron Abell and the Staff of WUFT NewsBest All-Around Television NewscastFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceIndependent Florida Alligator StaffBest Use of MultimediaFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceNicole DanOnline In-Depth Reporting Finalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceStaff of wuft.orgOnline In-Depth Reporting Finalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceAlexa LorenzoRadio FeatureFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceStaff of WUFT-FMRadio News ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceSavanna CollinsRadio Sports ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceIan CohenSports Column WritingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceMatthew BrannonSports Column WritingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Writing (Large)Finalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceMatthew BrannonSports Writing (Large)Finalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceAlexa LorenzoTelevision Breaking News ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceAlexa LorenzoTelevision Feature ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceZoe HaugenTelevision Feature ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceGrace KingTelevision General News ReportingFinalist
2018SPJ Regional Mark of ExcellenceSavanna CollinsTelevision Sports ReportingFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAndrea CornejoBest Coverage of LGBT IssuesFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAndrea CornejoBest Disaster ReportingFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsGrace King, Janae Muchmore, Erin O'HalloranBest Disaster ReportingFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsEthan BauerBest Feature Story Finalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAndrea CornejoBest Multimedia FeatureFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsWUFT News StaffBest Multimedia FeatureFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsBriana EricksonBest ProfileFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsEthan BauerBest ProfileFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsLuke SullivanBest ProfileFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsEthan BauerBest Sports StoryFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAlligator StaffBest Student PublicationFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsRamsey TouchberryBest VideoFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAlexa LorenzoCollege Journalist of the YearFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsAndrea CornejoCollege Journalist of the YearFinalist
2018SPJ Student Sunshine State AwardsEthan BauerCollege Journalist of the YearFinalist
2017College Television Emmy AwardsDani Hurtado, Ryan RobertsNewscastNominee
2017College Television Emmy AwardsDanielle FrewVarietyNominee
2017Florida AP BroadcastersWUFT-TVOverall/Station of the Year1st
2017Florida AP College BroadcastingBen MurphyBreaking Sports News1st
2017Florida AP College BroadcastingRyan Roberts, Kady Marlowe, James FertilContinuing Coverage1st
2017Florida AP College BroadcastingDarling HillElection Coverage1st
2017Florida AP College BroadcastingMaggie LorenzGeneral Assignment1st
2017Florida AP College BroadcastingMarie EdingerGeneral Assignment/Long Format1st
2017Florida AP College BroadcastingBriana EricksonHard News Feature1st
2017Florida AP College BroadcastingNestor MontoyaIndividual Breaking News1st
2017Florida AP College BroadcastingRebekkah MarIndividual Breaking News1st
2017Florida AP College BroadcastingDanielle PrinzInvestigative1st
2017Florida AP College BroadcastingDanielle FrewLong Format Breaking News1st
2017Florida AP College BroadcastingNestor MontoyaMultimedia Reporter1st
2017Florida AP College BroadcastingWUFT-FMOverall/Station of the Year1st
2017Florida AP College BroadcastingMaggie LorenzReporter1st
2017Florida AP College BroadcastingDanielle PrinzSeries/Franchise Reporting1st
2017Florida AP College BroadcastingWUFT-TV Student StaffStation Breaking News1st
2017Florida AP College BroadcastingDanielle PrinzUse of Sound for Radio1st
2017Florida AP College BroadcastingRyan RobertsFeature/Cultural Historical2nd
2017Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMBreaking News1st
2017Florida AP Professional BroadcastingBriana EricksonRadio Investigative1st
2017Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMRadio Series/Franchise Reporting1st
2017Florida AP Professional BroadcastingRyan RobertsRadio Weather Reporting1st
2017Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM News TeamWebsite/Digital1st
2017Florida AP Professional BroadcastingWUFT.orgJames Batten Award for Public ServiceFinalist
2017Florida AP Professional BroadcastingAmuary Sablon, Caitie SwitalskiRadio General Assignment2nd
2017Florida AP Professional BroadcastingAlexa Lorenzo, Chase DrayerRadio Long Format Breaking News2nd
2017Hearst Journalism AwardsDrea CornejoMultimedia III News1st
2017Hearst Journalism AwardsCaitie SwitalskiRadioFinalist: 1st
2017Hearst Journalism AwardsMaggie LorenzTelevision News4th
2017Hearst Journalism AwardsDrea CornejoPicture StoryFinalist: 6th
2017Hearst Journalism AwardsDrea CornejoPhoto News and FeaturesFinalist: 8th
2017Hearst Journalism AwardsAlexa LorenzoRadioFinalist: 8th
2017Hearst Journalism AwardsAlex MaminakisSports WritingFinalist: 10th
2017Hearst Journalism AwardsAshley LombardoFeature WritingFinalist: 11th
2017Hearst Journalism AwardsDanielle PrinzTelevision FeaturesFinalist: 11th
2017Hearst Journalism AwardsBriana EricksonEnterprise ReportingFinalist: 12th
2017Hearst Journalism AwardsTamara DobryMultimedia III News13th Tie
2017Hearst Journalism AwardsDrea CornejoMultimedia News Finalist: 13th
2017Hearst Journalism AwardsGrace KingMultimedia NewsFinalist: 14th
2017Hearst Journalism AwardsSpecial Topics Hearst #Winning ClassMultimedia Team15th
2017Hearst Journalism AwardsSpecial Topics Hearst #Winning ClassMultimedia Team19th
2017National Broadcasting SocietyUF ChapterCommunity Service
2017National Broadcasting SocietyAlexa LorenzoAudio News Package1st - TIE
2017National Broadcasting SocietyCaitie Switalski, Amaury SablonAudio Newscast1st
2017National Broadcasting SocietyUF ChapterMost Motivated1st
2017National Broadcasting SocietyDi XinShort Film1st
2017National Broadcasting SocietyRyan RobertsVideo Feature Package1st
2017National Broadcasting SocietyRyan RobertsVideo News Package1st
2017National Broadcasting SocietyR. Roberts, J. Kramer, D. FrewVideo Newscast (Live)1st
2017SPJ Professional Sunshine State AwardsBriana EricksonCollege Journalist of the YearFinalist
2017SPJ Professional Sunshine State AwardsClara Garcia/Krystallie PinillaMejor Trajajo Estudiantil (All Media)Finalist
2017SPJ Professional Sunshine State AwardsDrea CornejoOnline PackageFinalist
2017SPJ Professional Sunshine State AwardsWUFT-FM News TeamPublic AffairsFinalist
2017SPJ Professional Sunshine State AwardsRebekkah MarRadio Investigative ReportingFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceIndependent Florida AlligatorBest All-Around Daily Student NewspaperWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceLuke SullivanBest All-Around Radio NewscastWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceOrange & BlueBest Student MagazineWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceBriana EricksonBreaking News Reporting (Large)Winner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceBriana EricksonGeneral News Reporting (Large)Winner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceAshley LombardoNon-Fiction Magazine ArticleWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceCharlie JordanRadio In-Depth ReportingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceLuke SullivanRadio In-Depth ReportingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceCaitlin SwitalskiRadio News ReportingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Column WritingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Writing (Large)Winner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceN. Montoya, R. Roberts, K.Marlowe, R. Mar, WUFT News Student StaffTelevision Breaking News ReportingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceMarie EdingerTelevision General News ReportingWinner
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceCaitlin SwitalskiBest All-Around Radio NewscastFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceK. Newberg, M.Donovan, M, Vassolo, M. Gomez, E. CochraneIn-Depth Reporting (Large)Finalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceBriana EricksonOnline Feature ReportingFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceBriana EricksonOnline News ReportingFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceStaffOnline/Best Affiliated WebsiteFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceRebekkah MarRadio FeatureFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceSara GirardRadio News ReportingFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceJordan McPhersonSports Photography (Large)Finalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceDylan DixonSports Writing (Large)Finalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceEthan BauerSports Writing (Large)Finalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceRyan RobertsTelevision Feature ReportingFinalist
2017SPJ Regional Mark of ExcellenceDanielle PrinzTelevision In-Depth ReportingFinalist
2017SPJ Sunshine State AwardsAndrea CornejoBreaking News Photography (Large)Winner
2017SPJ Sunshine State AwardsAssociate Professor John Freeman's ClassBest Coverage of Race and MinoritiesFinalist
2017SPJ Sunshine State AwardsEthan BauerBest ProfileFinalist
2017SPJ Sunshine State AwardsEthan BauerBest ProfileFinalist
2017SPJ Sunshine State AwardsChris TotzkeBest VideoFinalist
2017SPJ Sunshine State AwardsDrea CornejoCollege Journalist of the YearFinalist
2016Florida AP College BroadcastingMarie EdingerBest Short Radio Newscast1st
2016Florida AP College BroadcastingJordan McCoolBreaking News2nd
2016Florida AP College BroadcastingMorgan RynorBreaking News1st
2016Florida AP College BroadcastingDiana MaglioniLong Hard News Feature1st
2016Florida AP College BroadcastingMolly RobinsonLong Hard News Feature1st
2016Florida AP College BroadcastingJosh WilliamsLong Light News Feature1st
2016Florida AP College BroadcastingNikki del CastilloNewscast2nd
2016Florida AP College BroadcastingJessica BarretoShort Hard News Feature1st
2016Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffBest Overall1st
2016Florida AP Professional BroadcastingJonathan MunozBreaking News1st
2016Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffContinuing Coverage2nd
2016Florida AP Professional BroadcastingJames TorrezLight Features2nd
2016Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FMRadio II: Weather Reporting1st
2016Florida AP Professional BroadcastingJosh WilliamsSeries1st
2016Florida AP Professional BroadcastingJosh WilliamsUse of Sound2nd
2016SPJ Regional Mark of ExcellenceMelissa GomezIn-Depth Reporting (Large)Finalist
2016SPJ Regional Mark of ExcellenceIan CohenSports Column WritingFinalist
2016SPJ Sunshine State AwardsDahlia GhabourBest Coverage of Race and Minorities2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsAshley LombardoBest LGBT Issue Coverage: Web 2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsHeather ReinblattBest LGBT Issue Coverage: Web 1st
2016SPJ Sunshine State AwardsMegan BellBest News Story: High Frequency1st
2016SPJ Sunshine State AwardsMegan Trepper BellBest News Story: Low Frequency2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsDahlia GhabourBest Profile: High Frequency Web2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsHeather ReinblattBest Profile: High Frequency Web3rd
2016SPJ Sunshine State AwardsJordan McPhersonBest Sports Story: High Frequency1st
2016SPJ Sunshine State AwardsJordan McPhersonBest Sports Story: High Frequency2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsDahlia GhabourBest Video: High Frequency2nd
2016SPJ Sunshine State AwardsEric Brandin/Nicole GomezBest Video: High Frequency3rd
2016SPJ Sunshine State AwardsMarie EdingerIndividual Achievement1st
2016SPJ Sunshine State AwardsClara Garcia/Nicole SegniniPublic Affairs3rd
2016SPJ Sunshine State AwardsWUFT Noticias StaffSpanish Language All Media1st
2015Florida AP College BroadcastingAcevedo, Torrez, RobinsonBest Breaking News 1st
2015Florida AP College BroadcastingAndrea TerrasaBest Long Hard Feature1st
2015Florida AP College BroadcastingNicole AcevedoBest Long Hard Feature1st
2015Florida AP College BroadcastingRene BeninateBest Long Light Feature1st
2015Florida AP College BroadcastingDahlheimer, Kopelman, HernandezBest Radio Newscast (15 min)1st
2015Florida AP College BroadcastingStephanie TinoccoBest Short Hard News FeatureFinalist
2015Florida AP College BroadcastingJames TorrezBest Sports Feature1st
2015Florida AP College BroadcastingAmada ClarkBest TV Newscast1st
2015Florida AP College BroadcastingCorey Brooks, Bonnie MottBest TV Sports1st
2015Florida AP College BroadcastingNicole SegniniBest Use of Sound2nd
2015Florida AP College BroadcastingRochelle AlleyneBest Use of Sound1st
2015Florida AP College BroadcastingTonia BosellinoBest Use of Sound1st
2015Florida AP College BroadcastingJonathan MunozLong Hard News FeatureFinalist
2015Florida AP College BroadcastingRyan NelsonRadio In-Depth Reporting1st
2015Florida AP College BroadcastingRyan NelsonSports2nd
2015Florida AP Professional BroadcastingJames TorrezBest Breaking News 1st
2015Florida AP Professional BroadcastingLeah HardingBest General Assignment Reporting1st
2015Florida AP Professional BroadcastingTaylor TracheBest Series Reporting1st
2015Florida AP Professional BroadcastingJames TorrezBest Sports Feature1st
2015Florida AP Professional BroadcastingCristina MendezBest Use of Sound1st
2015Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffBest Weather Reporting1st
2015Florida AP Professional BroadcastingLeah HardingCultural/Historical FeatureFinalist
2015Florida AP Professional BroadcastingLauren RautenkranzLight FeatureFinalist
2015National Broadcasting SocietyZak DahlheimerBest Audio News SegmentGrand Prize
2015National Broadcasting SocietyZak DahlheimerBest Audio Sports SegmentGrand Prize
2015National Broadcasting SocietyZak DahlheimerBest Video Feature PackageGrand Prize
2015National Broadcasting SocietyZak DahlheimerBest Video News SegmentGrand Prize
2015SPJ National Mark of ExcellenceRyan NelsonRadio In-Depth Reporting1st
2015SPJ National Mark of ExcellenceTaylor TracheRadio Sports Reporting1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceMolly RobinsonBest All-Around TV Newscast1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceMarie EdingerBest Breaking News 1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceThe Fine Print Magazine StaffBest Student MagazineFinalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceNoticias WUFTBest Student Work - Audiovisual1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceMarie EdingerRadio FeatureFinalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceJosh WillliamsRadio In-Depth ReportingFinalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceJerry CornellRadio News ReportingFinalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceTaylor TracheRadio Sports Reporting1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceN. Acevedo, M. Robinson, J. Torrez, S. MatarazzoTelevision Breaking News1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceJames TorrezTV Feature Reporting Finalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceJames TorrezTV General News ReportingFinalist
2015SPJ Regional Mark of ExcellencePaige Andrnga TV News Feature Photography1st
2015SPJ Regional Mark of ExcellenceNikko TanTV Sports ReportingFinalist
2014Florida AP College BroadcastingStephanie TinoccoBest Long Hard Feature1st
2014Florida AP College BroadcastingJennifer TintnerBest Long Light Feature1st
2014Florida AP College BroadcastingHeather Van BoklandBest Long Radio Newscast (15 min)1st
2014Florida AP College BroadcastingKeighly ChambersBest Short Hard News Feature1st
2014Florida AP College BroadcastingC. Brooks, C. Lob, B. MilkoBest Spot News1st
2014Florida AP College BroadcastingShauna MackeyBest TV Newscast1st
2014Florida AP College BroadcastingEbony JosephBest Use of Sound1st
2014Florida AP College BroadcastingWUFT NewsBest Web Site1st
2014Florida AP College BroadcastingMarc WhitemanLong Hard News FeatureFinalist
2014Florida AP College BroadcastingChris Kirschner, Bothanina SalehLong Light FeatureFinalist
2014Florida AP Professional BroadcastingSamantha SchuylerBest Hard News Feature1st
2014Florida AP Professional BroadcastingHeather Van Blokland/S. SchuylerBest Newscast (radio)1st
2014Florida AP Professional BroadcastingLeanna ScachettiBest Use of Sound1st
2014Florida AP Professional BroadcastingLeanna ScachettiBreaking News1st
2014Florida AP Professional BroadcastingEllyn AyresInvestigative1st
2014Florida AP Professional BroadcastingTrevor SikkemaLight FeatureFinalist
2014Florida AP Professional BroadcastingWUFT NewsPublic Affairs Program (TV)1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT NewsBest Affiliated Website1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsSamantha SchuylerHard News1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsEllyn AyresInvestigative Reporting1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsChris PeraltaNews Documentary1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsShauna MackeyNewscast3rd
2014RTNDA Murrow Regional AwardsLeah HardingUse of Video (online)1st
2014RTNDA Murrow Regional AwardsChris KirschnerWriting (TV)1st
2013Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffAudio Newscast1st
2013Florida AP Professional BroadcastingCameron TaylorBreaking News2nd
2013Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffContinuing Coverage 1st-TIE
2013Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffContinuing Coverage 1st-TIE
2013Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffElection Coverage1st
2013Florida AP Professional BroadcastingCameron TaylorHard News Feature1st
2013Florida AP Professional BroadcastingKelsey Peck, Donna Green-TownsendHard News Feature2nd
2013Florida AP Professional BroadcastingCameron TaylorIndividual Achievement1st
2013Florida AP Professional BroadcastingDonna Green-TownsendLight Feature1st
2013Florida AP Professional BroadcastingLuis GiraldoMobile Journalist2nd
2013Florida AP Professional BroadcastingCorey Brooks, Luis GiraldoRadio Newscast up to 15 min.1st
2013Florida AP Professional BroadcastingDana Lewin, Donna Green-TownsendSports Feature2nd
2013Florida AP Professional BroadcastingKelsey DiazUse of Sound for Radio1st-TIE
2013Florida AP Professional BroadcastingCorey BrooksWeather Reporting1st
2013Florida AP Professional BroadcastingStephanie DenardoWeather Reporting2nd
2013Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffWeb Site1st
2013National Broadcasting SocietyLauren RautenkranzAudio Feature SegmentFinalist
2013National Broadcasting SocietyWUFT-FM Student StaffAudio News ProgramFinalist
2013National Broadcasting SocietyCameron TaylorAudio News SegmentGrand Prize
2013National Broadcasting SocietyKyle BenzionAudio Sports SegmentGrand Prize
2013National Broadcasting SocietyTaylor ClemonsSpec ScriptsFinalist
2013National Broadcasting SocietyMicah Blakeslee, Nicolas Cravey, Daniel JenningsVideo Drama ProgramFinalist
2013National Broadcasting SocietyLauren RautenkranzVideo Feature PackageGrand Prize
2013National Broadcasting SocietyLuis GiraldoVideo Feature PackageFinalist
2013National Broadcasting SocietySteven GalloVideo Feature SegmentFinalist
2013National Broadcasting SocietyLucas TrevinoVideo Movie TrailerFinalist
2013National Broadcasting SocietyCatherine AwasthiVideo News PackageFinalist
2013National Broadcasting SocietyLuba SolonenkoVideo News PackageFinalist
2013National Broadcasting SocietyWUFT-TV Student StaffVideo News ProgramGrand Prize
2013National Broadcasting SocietyCameron TaylorVideo News SegmentGrand Prize
2013National Hearst Journalism AwardsSteven GalloRadio News1st
2013National Hearst Journalism AwardsSteven GalloTelevision NewsFinalist
2013PRNDI AwardsLuis GiraldoBest Multi-Media PresentationFinalist
2013PRNDI AwardsWUFT-FM StaffBest Multi-Media PresentationFinalist
2013PRNDI AwardsWUFT-FM StaffContinuing Coverage Finalist
2013PRNDI AwardsWUFT-FM StaffOverall Excellence1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsLuis GiraldoAudio News Documentary1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsCameron TaylorAudio News Reporting: Hard News1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsLuis GiraldoAudio News Series1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsCorey Brooks and Danny GibbleAudio Sports Reporting1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT-FM Student StaffBest All-Around Radio Newscast1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT-FM StaffBroadcast Affiliated Website1st
2013RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT-FM StaffOverall Excellence1st
2013SPJ National Mark of ExcellenceWUFT-FM StaffBest All-Around Radio NewscastFinalist
2013SPJ National Mark of ExcellenceWUFT-FM StaffContinuing Coverage Finalist
2013SPJ National Mark of ExcellenceCameron TaylorRadio News ReportingFinalist
2013SPJ National Mark of ExcellenceWUFT-FM StaffRadio NewscastHon. Ment.
2013SPJ National Mark of ExcellenceErik UgartecheaTelevision NewscastHon. Ment.
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceWUFT-TV Student StaffBest All-Around TV Newscast2nd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceFine Print StaffBest Student Magazine3rd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceTyler JettFeature Writing (Large)3rd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceDana EdwardsGeneral News Photography (Large)1st
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceLuis GiraldoOnline News Reporting (Large)1st
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceLuis GiraldoRadio In-Depth Reporting2nd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceCameron TaylorRadio News Reporting1st
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceErica A. HernandezSports Writing (Large)3rd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceCameron TaylorTelevision Breaking News Reporting1st
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceLuis GiraldoTelevision Feature Photography1st
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceLaura ChristmasTelevision News Photography3rd
2013SPJ Region 3 Mark of ExcellenceTori PetryTelevision Sports Reporting3rd
2012Broadcast Educator's AssociationWUFT-FM StaffBest Overall1st
2012Florida AP College BroadcastingGabe MandlerBest Hard Feature - ShortFinalist
2012Florida AP College BroadcastingChrystie MartinezBest Hard News Feature - LongFinalist
2012Florida AP College BroadcastingKelsey PeckBest Light News Feature - LongFinalist
2012Florida AP College BroadcastingKristi PossonBest Light News Feature - ShortFinalist
2012Florida AP College BroadcastingCaitlin LawrenceBest SportsFinalist
2012Florida AP College BroadcastingJulie Quittner/TV Sports TeamBest SportsFinalist
2012Florida AP College BroadcastingTrent KellyBest Spot NewsFinalist
2012Florida AP College BroadcastingChris PeraltaBest TV NewscastFinalist
2012Florida AP College BroadcastingStephanie BecharaBest Use of SoundFinalist
2012Florida AP College BroadcastingAlyssa AveretteLong Hard News FeatureFinalist
2012Florida AP College BroadcastingStephanie BecharaLong Hard News FeatureFinalist
2012Florida AP College BroadcastingChrissy McLartyLong Light FeatureFinalist
2012Florida AP College BroadcastingStephanie BecharaLong Light FeatureFinalist
2012Florida AP College BroadcastingTrent KellyVideo News PackageGrand Prize
2012Florida AP Professional BroadcastingTrent Kelly & Darby UnderwoodBest Continuing CoverageFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingMarc WhitemanBest SportsFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingC.Bachman/K.Krawchenko/T. KrynskiContinuing Coverage 1st
2012Florida AP Professional BroadcastingSteven GalloHard News Feature1st
2012Florida AP Professional BroadcastingSteven GalloIndividual Achievement1st
2012Florida AP Professional BroadcastingDonna Green-TownsendLight FeatureFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingSteven GalloLight Feature1st
2012Florida AP Professional BroadcastingTrent KellyMobile Journalist1st
2012Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffOverall Achievement1st
2012Florida AP Professional BroadcastingDonna Green-TownsendPublic AffairsFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingJordan MatichSports Feature1st
2012Florida AP Professional BroadcastingMarc WhitemanSports FeatureFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingAlyssa AveretteUse of Sound for Radio1st
2012Florida AP Professional BroadcastingSteven GalloUse of Sound for RadioFinalist
2012Florida AP Professional BroadcastingWUFT-FM StaffWeb Site1st
2012National Broadcasting SocietyIva Tchotchev, ProducerTV Newscast3rd
2012National Broadcasting SocietyKelsey PeckVideo Feature SegmentFinalist
2012National Broadcasting SocietyIva Tchotchev, ProducerVideo News ProgramGrand Prize
2012National Broadcasting SocietyChrystie MartinezVideo News SegmentFinalist
2012National Broadcasting SocietyKatie GillenVideo Sports PackageGrand Prize
2012RTNDA Murrow Regional AwardsSteven GalloAudio Feature Reporting1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsDonna Green-TownsendAudio News Documentary1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsSteven GalloAudio Reporting Hard News1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsSteven GalloAudio Reporting Hard News1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsJordan MatichAudio Sports Reporting1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT-FM StaffBest Newscast 3/11/121st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsWUFT-FM - wuft.orgBest Website1st
2012RTNDA Murrow Regional AwardsC.Bachman/K.Krawchenko/T. KrynskiContinuing Coverage 1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceWUFT NEWSBest All Around Newscast1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceHenry TaksierFeature Photography1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceDana EdwardsGeneral News Photography3rd
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceJared MisnerOnline Feature Reporting1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceStephanie BecharaRadio Feature Reporting2nd
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceSteven GalloRadio News ReportingReg & Nat 1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceTrent KellyRadio News Reporting2nd
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceWUFT-FM StaffRadio Newscast1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceRicardo Navarro & Kelsey PeckTelevision Feature Photography1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceKelsey PeckTelevision Feature Reporting1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceKatie Keene & Gabe MandlerTelevision News Photography1st
2012SPJ Region 3 Mark of ExcellenceKatie GillenTelevision Sports Photography1st
2012SPJ Sunshine State AwardsRicardo NavarroBest Hard News1st
2012SPJ Sunshine State AwardsSteven GalloCollege Journalist of the Year1st
2012SPJ Sunshine State AwardsWUFT-FM StaffContinuing Coverage 2nd
2012SPJ Sunshine State AwardsTrent KellyGovernment Coverage2nd
2012SPJ Sunshine State AwardsDonna Green-TownsendPublic Affairs3rd
2012SPJ Sunshine State AwardsMarc WhitemanSports Reporting1st
2012SPJ Sunshine State AwardsMarc WhitemanSports Reporting2nd